AKTUALNOŚCI FIRMOWE
Co słychać w Agsolu, oraz całej branży paszowej.

Olej Sojowy surowy, filtrowany, odgumowany, rafinowany. Z czego wynikają różnice w cenach?

18

Kwiecień

2016

Na naszym rynku jest wiele rodzajów olejów sojowych surowych. Są to oleje sojowe surowe niefiltrowane,filtrowane, odgumowane. Różnią się one między sobą końcowym etapem procesu produkcji, który w konsekwencji wpływa na cenę oleju.

Najtańsze są oleje surowe niefiltrowane i filtrowane, sprowadzane na przykład z Ukrainy. W oleju sojowy ukraińskim niefiltrowanym można spotkać dość duże ilości zanieczyszczeń, które mogą odkładać się w zbiornikach na olej w postaci osadu. Są to zanieczyszczenia nieszkodliwe dla zwierząt (fosfolipidy, lecytyna, substancje śluzowe), jednak powodujące pewne problemy natury technologicznej.

Olej filtrowany jest to olej wstępnie oczyszczony z zawiesin, z częściowo usuniętymi z niego zanieczyszczeniami drogą filtracji. Jego cena w porównaniu do oleju niefiltrowanego jest wyższa.

Schemat 1. Etapy rafinacji oleju

Olej odgumowany poddawany jest dodatkowemu procesowi odgumowania, czyli usunięcia substancji koloidalnych, białek i fosfatydów. Jest to pierwszy etap rafinacji oleju, gdyż tylko olej odgumowany może zostać poddany rafinacji fizycznej. W takim oleju zawartość fosforu nie powinna przekraczać 5­10 ppm. Proces dehydratacji może być dwustopniowy lub jednostopniowy. Jednak w olejach odszlamowanych w procesie jednostopniowym po pewnym czasie przechowywania wytrąca się nierozpuszczalny osad.

Hydratacja może być chemiczna, przy użyciu różnych rodzajów kwasów i wody (otrzymujemy olej o zawartości poniżej 20 ppm fosforu w oleju), albo enzymatyczna, stosowana już od wielu lat w Niemczech. W trakcie procesu dodawana jest do oleju fosfolipaza, która wiąże cząsteczki fosfolipidów, które następnie są odwirowywane. W wyniku odszlamiania enzymatycznego otrzymujemy olej o zawartości fosforu poniżej 10 ppm.

Jeszcze jedną popularną metodą odgumowania jest metoda dyspersji kwasu do kropelek o bardzo małej średnicy. Ich wielkość jest optymalna do działania mocnych kwasów, dzięki czemu otrzymujemy olej o zawartości fosforu poniżej 5 ppm.

Istnieją jeszcze inne, mniej znane metody hydratacji, na przykład hydratacja przy zastosowaniu technologi membranowej, która redukuje zawartość fosfolipidów w oleju nawet o 99,9%.

Cena oleju sojowego jest więc w dużym stopniu uzależniona od stopnia jego oczyszczenia, ale także od rynku.
Olej jest importowany z Ukrainy, lub nabywany z Niemiec, więc jego cena zależna jest również od kursu walut.
Ukraiński olej sojowy jest to olej surowy, najczęściej poddany procesowi filtracji. Cena oleju ukraińskiego, w stosunku do oleju niemieckiego jest niższa, ze względu na możliwość osadzenia się fosfolipidów w zbiorniku po pewnym czasie przechowywania. Są one nieszkodliwe dla zwierząt, ale mogą stanowić problem technologiczny, związany z zadawaniem oleju do paszy oraz myciem i konserwacją zbiornika.

Olej ten jest importowany z Ukrainy w cysternach około 24 tonowych, i można go zamawiać w ilościach cało samochodowych lub w mniejszych paleto­pojemnikach typu mauzer, o pojemności 1000 litrów. Cena oleju sojowego ukraińskiego uzależniona jest od zamawianej ilości oraz od aktualnej sytuacji na rynku i może się zmieniać nawet kilkukrotnie w ciągu jednego dnia.

Olej sojowy importowany z Niemiec jest to olej odgumowany, o zmniejszonej zawartości fosfolipidów. Olej jest znany ze swojej jakości, którą uzyskuje dzięki procesowi odgumowania. W wyniku tego procesu otrzymujemy klarowny olej właściwie bez osadów. Cena oleju sojowego z Niemiec jest wyższa w stosunku do ceny oleju ukraińskiego, ale rekompensuje ją brak osadów i sprawdzona, powtarzalna jakość.

Olej sojowy niemiecki (olej z Hamburga) można zamawiać w ilościach cało samochodowych lub w paleto pojemnikach typu mauzer. Cena oleju sojowego odgumowanego uzależniona jest od zamawianej ilości oraz od aktualnej sytuacji na rynku i może się zmieniać nawet kilkukrotnie w ciągu jednego dnia.

 

oferta olej sojowy

 

 

Po aktualne ceny oleju sojowego zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym:

tel. +48 41 376-52-90
tel. +48 41 376-53-40 

 

 

pasze

Dostawa

Jesteśmy w stanie dostarczyć komponenty paszowe nawet w 24h na terenie całego kraju.

Dostawa

Posiadamy własną flote transportowa, od dłuższego czasu współpracujemy ze sprawdzonymi firmami kurierskimi, dzięki czemu 90% naszych Klientów otrzymuje zamówiony produkt juz następnego dnia!

Zamów próbkę

Wyślemy do Ciebie próbkę naszych pasz, wystraczy, że wypełnisz formluarz zamówienia.

Zamów
agsol

Zapisz się do naszego Newslettera

WYRÓŻNIENIA

Bezpieczeństwo klienta oraz jakość usług potwierdzają:

  • rzetelna firma
  • diament forbes
  • gazele biznesu
  • haccp