AKTUALNOŚCI FIRMOWE
Co słychać w Agsolu, oraz całej branży paszowej.

Uwaga na oszustwa na podatku VAT w obrocie olejem rzepakowym i sojowym

15

Czerwiec

2016

W związku z pojawiającym się w ostatnich latach, w Polsce i innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, zjawiskiem wykorzystywania mechanizmów konstrukcji VAT do uzyskiwania niezgodnych z prawem korzyści (wyłudzanie nienależnego zwrotu VAT lub nieodprowadzanie należności podatkowych z tytułu VAT), Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju opublikowały list ostrzegawczy na ten temat. Jest on skierowany do uczciwych przedsiębiorców, którzy działają na rynku oleju rzepakowego i mogą nieświadomie stać się uczestnikami nieuczciwego procederu. W celu uniknięcia takiego zagrożenia, Ministerstwa zachęcają do zachowania szczególnej ostrożności i staranności przy podejmowaniu decyzji handlowych.

W liście opisano dwa zjawiska, z jakimi mogą spotkać się podatnicy uczestniczący w obrocie olejem rzepakowym.

Najpopularniejsza forma oszustwa polega na wykorzystywaniu w łańcuchu transakcji podmiotu pełniącego rolę tzw. „znikającego podatnika”. Podmiot taki nie odprowadza należnego podatku do budżetu, a jednocześnie tworzy formalne podstawy do żądania jego zwrotu na dalszym etapie. W ten sposób uzyskuje on uprzywilejowaną pozycję rynkową poprzez możliwość oferowania towarów po cenach obniżonych (kalkulowanych z uwzględnieniem nieodprowadzenia podatku). W tę formę oszustwa zaangażowanych jest kilka, a nawet kilkanaście podmiotów zarejestrowanych dla celów VAT w Polsce i innych państwach UE.

Innego typu oszustwo podatkowe polega na celowej zmianie w dokumentach potwierdzających transakcję sprzedaży rodzaju sprzedawanego oleju – z oleju jadalnego opodatkowanego stawką VAT 5% na tzw. olej techniczny opodatkowany stawką podstawową VAT w wysokości 23%. Celem takiego procederu jest zawyżenie przez nieuczciwego sprzedawcę stawki VAT i pobranie tego podatku od nabywcy w wyższej wysokości, przy czym podatek ten nie zostaje odprowadzony do budżetu.

UWAGA! MF poinformowało, że do dostaw jadalnego oleju rzepakowego stosuje się stawkę obniżoną VAT 5%, niezależnie od jego dalszego przeznaczenia; przepisy nie uzależniają bowiem zastosowania obniżonej stawki VAT od sposobu wykorzystania oleju rzepakowego przez nabywcę, a jedynie od posiadania przez niego, w momencie dostawy, cechy jadalności.

W „Liście ostrzegawczym ws. wyłudzania VAT w obrocie olejem rzepakowym”, opublikowanym na stronie internetowej MF (www.finanse.mf.gov.pl), opisano szczegółowo mechanizm ww. oszustw oraz wskazano charakterystyczne, najczęściej powtarzające się cechy transakcji wykorzystywanych w procederze oszustwa. Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju zaapelowały ponadto o niezwłoczne informowanie służb kontroli skarbowej o próbach uwikłania przedsiębiorcy w oszukańczy proceder.

Źródło:

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno – Finansowych

nr 16   (915)   z dnia 1.06.2016

pasze

Dostawa

Jesteśmy w stanie dostarczyć komponenty paszowe nawet w 24h na terenie całego kraju.

Dostawa

Posiadamy własną flote transportowa, od dłuższego czasu współpracujemy ze sprawdzonymi firmami kurierskimi, dzięki czemu 90% naszych Klientów otrzymuje zamówiony produkt juz następnego dnia!

Zamów próbkę

Wyślemy do Ciebie próbkę naszych pasz, wystraczy, że wypełnisz formluarz zamówienia.

Zamów
agsol

Zapisz się do naszego Newslettera

WYRÓŻNIENIA

Bezpieczeństwo klienta oraz jakość usług potwierdzają:

  • rzetelna firma
  • diament forbes
  • gazele biznesu
  • haccp