Żywienie niosek – okres odchowu i nieśności

nioski

Produkcję jaj kury rozpoczynają w okresie dojrzałości po około 18-tygodniowym okresie wzrostu określanym jako okres odchowu. Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe znacznie zmienia się w czasie odchowu i niezbędnym jest zastosowanie co najmniej 2 rodzajów mieszanek. Zaleca się stosowanie pierwszej mieszanki przez okres 6-8 tygodni w zależności od osiąganej masy ciała i wyrównania stada.

Następnie wprowadza się drugi rodzaj mieszanki tzw. „odchów 2” o znacznie uboższej zawartości składników budulcowych i energetycznych, aby umożliwić prawidłowy rozwój młodego organizmu. W okresie odchowu najistotniejszym jest nie dopuścić do nadmiernego przyrostu masy ciała w żadnym z okresów.

Zaleca się kontrolnie przeważać reprezentatywną część posiadanej populacji kur w okresach tygodniowych i porównywać do wzorca masy otrzymanego przy zakupie piskląt. Prawidłowo przeprowadzony odchów jest pierwszym niezbędnym warunkiem dobrej nieśności i zdrowia w późniejszym czasie.

Początek nieśności przypadający pomiędzy 17-19 tygodniem życia wymaga wprowadzenia dostosowanych mieszanek. Najlepiej tuż przed tym okresem wprowadzić mieszankę tzw. „przednieśną”, która będzie działała stymulująco na organizm kur, skarmianie takiej mieszanki zaleca się do uzyskania ok. 5% nieśności kur w stadzie. Wówczas należy rozpocząć skarmianie właściwej mieszanki na okres nieśności. Największa różnica pomiędzy okresem odchowu a nieśności w zapotrzebowaniu dotyczy składników mineralnych, a w szczególności wapnia. Dobrym źródeł wapnia jest kreda pastewna, najlepiej podawana w dwóch formach: w 1/3 w formie miałkiej, a w 2/3 w postaci grubej pozwalając uwalniać wapń z opóźnieniem w okresie nocy, gdy formowana jest skorupa jajowa.

 

Polecane produkty dla niosek: